ביטוח משכנתא מורכב משני סוגי ביטוח – ביטוח הנכס , ביטוח חיים של הלווים.

ביטוח מבנה שנועד לתת מענה ביטוחי במקרה של נזק למבנה הדירה – קירות, רצפה, צנרת.

ביטוח זה יכסה אתכם גם במקרים של פריצה או גניבה, אבל רק אם הוסב נזק למבנה עצמו. ביטוח משכנתא מסוג מבנה אינו מכסה את החפצים שנמצאים בנכס (לכיסוי ערך החפצים קיים ביטוח התכולה), אלא רק את הנכס עצמו.

ביטוח חיים  נועד להתמודד עם מצב שבו אחד הלווים נפטר. במקרה ובו אחד מהלווים נפטר תפדה חברת הביטוח את המשכנתא ותעביר לבנק המלווה את סכום ביטוח המשכנתא.

מטרת הביטוח לתת ביטחון לגוף המממן שאם יקרה משהו לנכס או לבעל הנכס ההלוואה שהם נתנו אכן תחזור אליהם כולל הריבית.

 

נקודות בסיסיות שיש על כל אחד ואחד לבצע לפני רכישת פוליסת ביטוח על המשכנתא

·        כמו בכל עסקה גדולה ומשמעותית, חובה לבצע סקר שוק- כלומר לקבל מספר הצעות מחיר וביצוע השוואות בניהם. הדרך הנוחה ביותר כיום להתחיל את התהליך היא להירשם באינטרנט לשירותים המציעים לכם השוואת הצעות.

·        חשוב שתדעו שהביטוחים כפי שאמרנו קודם נועדו קודם לכסות את הגוף המממן שהלווה לכם כסף ורק אחר כך אתכם. לכן, חשוב לבדוק את הפוליסה היטב – האם ביטוח הכלול בפוליסה יפצו גם אתכם במקרה של נזק גדול למבנה, או שכל הסכום ילך לבנק ואתם תישארו אומנם ללא משכנתא, אך גם ללא נכס, או עם נכס הדורש השקעה עצומה.

·        במקרה של אסון – כאשר חלילה אחד מנוטלי המשכנתא נפטר, ביטוח חיים למשכנתא יכסה את יתרת המשכנתא.

·        חשוב מאוד לעשות בדיקה לפני שחותמים על הביטוח.

·        מכיוון שביטוח משכנתא על שני סעיפיו - ביטוח מבנה וביטוח חיים, הוא ביטוח לטווח ארוך, כאורך חייה של המשכנתא, חשוב להבין שגם אם תצליחו להוריד סכום קטן יחסית - של עשרות שקלים לחודש, מדובר באלפי שקלים רבים לאורך התקופה. לכן, חשוב לערוך סקר שוק ובדיקות בין חברות הביטוח המתמחות בביטוח משכנתא.

יש להדגיש ולציין , כי הדרישות בביטוח המשכנתא כפי שאמרנו קודם נועדו קודם לכסות את הגוף המממן שהלווה לכם כסף ולכן במקרים רבים כדאי ללקוח לבדוק אפשרויות להגדיל את הביטוח בתחומים שאינם נדרשים ע"י המשכנתא אך עלותם נמוכה יחסית והם מצטרפים לעלות הבסיסית שממלא אנו משלמים. ולכן כדאי לשקול :

·        ביטוח תכולה – אין ביטוח המשכנתא מחייב ביטוח תכולה לבית ולכן במקרים רבים בהם נגרם נזק למבנה (שריפה רעידת אדמה וכו') נפגעת גם תכולת הדירה (ריהוט ,ביגוד, מוצרי חשמל תכשיטים וכו') , אך מפני שאין היא מבוטחת נגרם לבעלי הנכס נזק גבוה שאיננו מבוטח.

·        התאמת פוליסת הביטוח למצב הדירה: רכשתם דירה ישנה – כדאי להשקיע בביטוח מבנה, שכן בשל הבלאי יש סיכוי גבוה יחסית לבעיות בתשתיות המים והחשמל, שברים וכו'. יש לכם רכוש, או שהשקעתם הון בשיפוץ, מוצע לחסוך בביטוח דירה. מצד שני, אם במסגרת השיפוץ אתם מחליפים את הצנרת באופן מלא, אולי לא חייבים להשקיע בתשלום נוסף לביטוח האינסטלציה.


רחוב המשוט 8 יבנה
טלפון: 08-6316212
 info@nbo.co.il